Pro účely aplikace Agropočasí se využívají data ze sítě 256 klimatologických stanic a 434 srážkoměrných stanic, které zasílají každý den naměřená data do centrální databáze ČHMÚ (stav k 21.3.2023).
Bodové informace ze stanic jsou pak pomocí interpolačních metod převedeny do kontinuální prostorové informace v podobě podrobného rastru o velikosti buňky 500 x 500 metrů. Pro jednotlivé meteorologické prvky se použité interpolační metody liší. Výsledkem interpolací jsou rastry ve formátu TIFF, které jsou odeslány na server ČZU k výpočtu průměrných hodnot za katastrální území.
Stanice jsou řízeny a spravovány jednotlivými regionálními pobočkami ČHMÚ v bývalých krajských městech. Regionální pobočky ČHMÚ zároveň vyřizují veškeré žádosti o data a s nimi spojené služby ze stanic na území jejich působnosti. Data ze stanic z více poboček najednou a s tím spojené služby poskytuje Odbor klimatologie ČHMÚ.
(Zdroj textu: ČHMÚ)
Ve spolupráci Centra precizního zemědělství při ČZU v Praze a firmy EMS Brno byl v roce 2018 zahájen projekt ISIDOR, jehož cílem je vytvoření sítě automatických meteorologických stanic, které zajišťují zejména monitoring teploty vzduchu a srážek a následně jsou vytvářeny mapy srážek a teploty vzduchu. Síť je tvořena profesionálními vědeckými stanicemi firmy EMS Brno, automatickými stanicemi sítě Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU, Chmelařského institutu a dalších zemědělských subjektů. Jedná se o otevřenou síť, do které každý uživatel vstupuje pořízením alespoň jedné meteorologické stanice a má k dispozici data dalších uživatelů, kteří mají na oplátku k dispozici jeho data. Cílem meteorologické sítě ISIDOR je zajištění dostatečného množství lokálně aktuálních meteorologických informací pro potřeby konkrétních zemědělských subjektů a na základě vzájemného propojení meteorologických stanic zachycení variability meteorologických prvků na zájmovém území.
(Zdroj textu: https://www.agromanual.cz/cz/clanky/technologie/meteorologicka-sit-isidor)
Meteostanice Katedry agroekologie a rostlinné produkce
Meteorologická stanice Katedry agroekologie a rostlinné produkce Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze je umístěna v areálu kampusu České zemědělské univerzity v Praze-Suchdole v nadmořské výšce asi 280 m n. m. Průměrná roční teplota vzduchu se zde pohybuje kolem 9 °C a průměrný roční úhrn srážek kolem 500 mm. Tato stanice je součástí sítě amatérských meteostanic, to znamená, že data nejsou měřena pro potřeby ČHMÚ. Naměřená data jsou pomocí síťového připojení odesílána na webové stránky, přes které jsou dostupná jak aktuální, tak historická data – stanice měří údaje každých 15 minut od 1. dubna 2004.
Slovník České meteorologické společnosti
Pokud Vás zajímá, co přesně znamená nějaký odborný pojem, nebo jak funguje konkrétní měřící metoda, doporučujeme se podívat do tohoto slovníku, ve kterém najdete výklad více než 4500 českých odborných termínů z oblasti meteorologie, klimatologie a příbuzných oborů, k tomu vysvětlení více než 300 odborných zkratek, a kromě pojmů v českém jazyce je zde možné najít i pojmy v pěti dalších jazycích (angličtina, slovenština, němčina, francouzština a ruština).
Odkaz – http://slovnik.cmes.cz/