Zemědělství

Zemědělství

Jako zemědělce Vás může zajímat široká paleta informací. Jaké počasí bude zítra? Hrozí nějaké meteorologické riziko? Které plodiny budou prospívat zrovna na mém poli? Kdy je vhodná doba na postřik? Na většinu těchto otázek nejdete odpovědi právě zde na našich webových stránkách! Pojďme se podívat na to, jaké informace tady máme a kde přesně je můžete najít.

Předpověď počasí

Předpověď počasí bude poskytována ze strany ČHMÚ na tři dny dopředu na úrovni jednotlivých katastrů. Zejména půjde o předpověď teploty vzduchu a srážkových úhrnů. Jelikož jde o produkt, který bude nejspíše využívat největší množství uživatelů, odkaz na ni najdete hned na prvním místě v hlavní liště webových stránek pod názvem „Aktuální počasí“.

Interaktivní mapy

V této sekci najdete několik typů map s rozlišením na katastry, ve kterých můžete najít užitečné informace, jako například teplotu půdy, riziko mrazů nebo sucha. Dále zde jsou mapy znázorňující výhled do budoucna (do roku 2050) v souvislosti s očekávanou klimatickou změnou. Také interaktivní mapy naleznete na hlavní liště hned vedle aktuálního počasí.

Informace k jednotlivým plodinám

Na našich stránkách také najdete informace k různým plodinám, od pšenice přes chmel po vinnou révu. Ze začátku bude množství plodin omezené, ale do budoucna budou přibývat. Kromě základních informací o plodině a jejím pěstování budou pro jednotlivé plodiny dostupné interaktivní mapy, ve kterých si zaškrtnete, co Vás zajímá. Například u pšenice budou zveřejňovány mapy mrazuvzdornosti pro tři stupně odolnosti plodiny po jednotlivých okresech. Tato mapa bude ukazovat pokles pod kritickou teplotu LT50 v zimě a naopak vzestup nad kritickou teplotu v létě. Dále např. u chmele budou vypočítávána rizika výskytu škůdců, na základě kterých bude možné plánovat postřiky, nebo budou počítány také závlahové potřeby a nebezpečí sucha. Sekci „Plodiny“ naleznete opět na hlavní liště, a to na třetím místě, vedle Interaktivních map.